Dá se rezervní pneumatika plnohodnotně nahradit?

Pokud začnete mít podezření, že se to stalo i vám, nejprve si v klidu zastavte, abyste neohrozili bezpečnost provozu. A pak se můžete pustit do výměny kola.
Plnohodnotnou rezervou už je v Evropě vybaveno jen nízké procento nových aut. Podle statistik je 46 % aut vybavených lepicí sadou, 27 % dojezdovým kolem, 15 % má některou z dojezdových pneumatik. Standardní rezervou je vybaveno jen 12 % vozidel.
Kvůli nátlaku na snižování spotřeby se neustále hledají způsoby, jak vozidla odlehčit, a automobilky v tomto směru vycházejí řidičům vstříc tím, že je místo rezervy vybaví spíše sadou na opravu defektů. Jaké jsou možnosti?
hlemýžď na pneumatice

·        Spreje

Výhodou opravných sprejů je, že nezabírají příliš mnoho místa a snadno s nimi opravíte menší defekty, většinou do velikosti 5 mm. A nemusíte ani sundávat poškozenou pneumatiku. Pečlivě si však před použitím přečtěte návod a nezapomeňte, že pneumatika opravená pomocí spreje není opravena na stálo. Co nejdříve proto navštivte pneuservis.
označení pneumatik

·        Opravné sady

Efektivnější variantu, než sprej představují opravné sady, které bývají vybaveny těsnicí látkou a kompresorem. Po aplikaci těsnicí látky pneumatiku kompresorem dofoukněte na požadovaný tlak a můžete pokračovat dál. Pokud během cesty budete mít dojem, že je tlak potřeba doplnit, znovu použijte kompresor. I v tomto případě je však dobré navštívit pneuservis co nejdříve.

·        Když spreje ani kompresor nepomohou

Existují defekty, se kterými si sprej ani kompresor skutečně neporadí. Typickým případem je poškozena bočnice, která většinou vyžaduje odtah do servisu nebo výměnu kola. I zde existuje několik variant řešení situace – dojezdové pneumatiky nebo tradiční rezerva.

·        Klasická rezerva

Rezervní kolo je stále nejspolehlivější variantou pro případ defektu. Zaručuje vám 100% jistotu, že se v pořádku dopravíte na místo určení, nejlépe do nejbližšího pneuservisu, kde vám původní pneumatiku opraví. V krajním případě zde rovnou koupíte novou. Výměna za rezervu vás v mnoha případech vyjde levněji, než kdyby se vám oprava pomocí levnějších alternativ nepodařila a vy jste se museli nechat odtáhnout.