Výměna zámků za desítky tisíc

Případ lichvy řeší Tepličtí policistéa již obvinily třiatřicetiletého podnikatele. Firma obviněného se zařadila mezi nechvalně známé „šmejdy“ prodejem a montáži předražených domovních zámků seniorům. Zaměstnanci firmy prováděli osobní návštěvy u vytipovaných seniorů a snaží se je přesvědčit o kvalitách výrobku, který přesahuje jejich dosavadní zabezpečení. Za dodání a montáži si firma účtovala nehorázné peníze. Ale problém byl i s jejich prací v případě, že byl zákazník nespokojen, neměl možnost od smlouvy odstoupit, protože firma nekomunikuje.
Jedním z poškozených je i osmdesátník Václav Ron. Během jeho nepřítomnosti dva zaměstnanci na základě smyšlené informace, že v bytovém době došlo k vykradení dvou bytů přesvědčily paní Ronovou k výměně dveřního zámku za nový, bezpečnější typ. Zaměstnanci se chovali slušně a po dokončení práce předložily smlouvu na 9 500 korun. Manželé Ronovi se dle svých slov pracovníků obávali a tak nakonec smlouvu podepsali. 
dveřní zámek
Celá situace, ale nakonec panu Ronovi přišla podivná a tak se rozhodl o firmě vypátrat více informací. Při pročtení živnostenského rejstříku se dozvěděl, že vklad firmy čítal jen 12 korun. A v té chvíli už mu bylo vše jasné. Zažádal si o videozáznam kamerového systému z domu a zanesl jej s žádostí o prošetření na polici.

Celo republikový problém
Podle vyjádření policie je za Vším podnikatel, který uvádí své trvalé bydliště na Městském úřadu v Duchcově. Tyto praktiky jsou dokonce několikaleté a provozují je firmy Groziskon, Zamkytasu nebo TOP dveře.
Ve chvíli kdy se některá z firem svými praktikami „proslaví“ na tolik, že už není možné pro ni získat nové zakázky, přesunou se praktiky na firmu jinou nebo nově vzniklou. V hledáčku firem jsou převážně senioři, které je jednoduší přesvědčit k výměně. Firmy operují v širším měřítku, policie eviduje případy z Pardubic,
Prahy, Královehradecka nebo severu Čech
.
klíče v zámku dveří
Firmy pořizují zámky a vložky v hodnotě okolo 600 korun, ale poškozeným účtují i desetinásobek ceny. V jednom z extrémním případě dokonce jednatel společnosti požadoval 32 tisíc korun. Díky těmto nekalým praktikám si obžalovaný, který je vyšetřován na svobodě. Přišel, až na pul miliónu korun.