Chladničku či mrazák?

Že je lednice pouhá krabice, ve které můžete uchovat potraviny po nějaký čas, aniž by se vám zkazily? Pak jste na omylu. Dnešní ledničky toho umí podstatně více, a vy máte možnost vybírat ze široké škály nabídek značek, typů a jejich vybavení. Není to rozhodně jednoduché, a ne každý kupující ví, co potřebuje nebo co by měl od chladničky očekávat. Pokud se ani vy nevyznáte v široké nabídce, přečtěte si naše tipy, které vám pomohou zorientovat se a usnadnit vám tak výběr té nejvhodnější lednice.
lednička a potraviny

1. Spotřeba energie

Při výběru lednice byste měli mít na paměti její spotřebu energie. Přeci jen s vámi lednička bude sdílet domácnost několik let a v provozu bude nepřetržitě. Lednice odhadem spotřebuje tak 20% elektrické energie celé domácnosti, proto je vhodné vybrat si ji ve správné energetické třídě. Ta je odstupňovaná od písmene A až po písmeno F, kdy A má nejmenší spotřebu a tím pádem největší úsporu energie. Tyto údaje vždy najdete na energetickém štítku každého spotřebiče.
nerezová kuchyně

2. Jeden kompresor nebo dva?

Moderní kombinované lednice bývají vybavené dvěma kompresory, což umožňuje vypnout mrazák či lednici a druhou část nechat zapnutou. Výhodu to má také v té situaci, když vám odejde jeden kompresor, tak chladí ten druhý. Další výhoda je ta, že dvoukompresorové přístroje bývají méně hlučné, i když moderní technologie je už tak vyspělá, že hluk přístrojů je prakticky zanedbatelný.

3. Funkce

Dnešní moderní chladničky nabízejí nepřeberné množství funkcí, které udělají z běžného používání nevšední zážitek. Některé dovedou zabránit množení bakterií a tím výrazně snížit kazivost uložených potravin, jiné se sami odmrazují, jiné zase umí urychleně zchladit vložené potraviny na požadovanou teplotu, či rychle potraviny zmrazit.
sova a lednice

4. Lednice nebo mrazák?

Dnes si můžete koupit ledničku i mrazák v jednom. Takto kombinovaná chladnička má mrazák se dvěma až čtyřmi šuplíky a zároveň prostornou lednici. Vhodné jsou pro menší i početné rodiny, a tak záleží jen na vás, jak velký spotřebič toužíte mít.