Papír, světlo nebo zvuk


Všechny tři možnosti, jak číst knihu, mají své výhody i nevýhody. Také záleží na tom, jaký jste typ čtenáře.
staré knížky.jpg

Klasika vždy vyhraje?

Při čtení knih vám záleží nejen na příběhu, ale potřebujete vnímat i kvalitu papíru, grafickou úpravu desek nebo třeba zpracování textu na stránce? Pak je jasné, že jste první typ čtenáře, tedy prostě klasik. Vždy dáte přednost tištěné knize, a to i přes její nevýhody:
černoška a ebook.jpg
1.      Špatně se s ní cestuje: Záleží samozřejmě na formátu té či oné knihy, ale to většina čtenářů ráda překousne.
2.      Potřebujete s sebou světelný zdroj: Může vám stačit baterka nebo čelovka, ovšem ro je poněkud nepohodlné.
3.      Vyšší cena: Co si budeme říkat, koupit si tištěnou knihu není úplně levná záležitost a v knihovnách jsou často dlouhé čekací lhůty.
Moc rádi čtete, ale vadí vám výše zmíněné nevýhody nebo vás rychle rozbolí oči? Pak jste elektronický typ čtenáře, a měli byste si tedy pořídit čtečku knih. Toto elektronické zařízení vám nepřinese prožitek spojený s fyzickým vlastnictvím knihy, ale můžete si s sebou kamkoliv vzít, tolik knih, kolik vám dovolí místo na čtečce, tzv. e-book obyčejně stojí méně než tištěná kniha. Problém se světelným zdrojem vám však nevyřeší, díky tomu, že nemá podsvícený displej, ale odráží světlo, které má k dispozici, velmi šetří vaše oči. Internetová knihkupectví navíc nabízejí možnost stáhnout si po zaplacení elektronickou knihu přímo do čtečky, k dispozici mají také formát pdf určený pro čtečky, který umožňuje lepší manipulaci se souborem.
tlačítko spustit.png
Jestliže rádi hltáte příběhy, ale nemáte čas aktivně číst, pořiďte si audioknihu. Profesionálně nahrané knihy mají tu výhodu, že při jejich poslechu, můžete dělat ještě jinou činnost, navíc vám zprostředkují žádoucí emoce. Nevýhodou může být určitá míra adaptace klasické knihy – mohou chybět určité části, například úvod.
Nedávný průzkum ukázal, že i když se v poslední době prodej namluvených knih výrazně zvýšil, tištěné knihy mají stále své čtenáře i kupce. Výběr je tedy zcela na vás.