Naučte své děti, jak správně pečovat o své zuby

–          Jak je to s prvními zoubky miminek?
Na první zoubek své ratolesti se můžete těšit okolo šestého měsíce věku. Mezi druhým a třetím rokem by děti měly mít všechny zuby, tedy ty první. Je jich celkem dvacet. Pokud tedy bude děťátko křičet bolestí, víte, že se mu tlačí první zuby.
Můžete dítěti pořídit kousátka z chladicího gelu, ty seženete v kterékoliv lékárně.
–          Než se dítěti vyskytnou všechny zuby, používejte k jejich čištění gumový návlek na prst, který má jemná vlákna. Říká se mu prsťáček. Spíš než k čištění, slouží k masírování dásně, která také pomáhá od bolesti: masírujte prsťáčkem dásně pomalými krouživými pohyby.
První zuby se často kazí, a to kvůli mikroorganismům, které se nacházejí v dutině ústní. Ty rozkládají cukry, měnící se na kyselinu, která má za následek narušování skloviny prvních zoubků vašeho dítěte.
ohrnutý ret
Jak tomu předejít?
Úplně jednoduše, stačí zoubky pravidelně čistit. Stačí dvakrát denně, některé maminky raději třikrát, po hlavních jídlech, nebo když dítěti dáte nějakou sladkost.

Na co byste měli pamatovat?
Zubní kaz má na starosti bakterie, což znamená, že je přenosný z dítěte na rodiče i obráceně. Pokud má dítě kaz, neměli byste po něm olizovat lžičku nebo dudlík. Doporučuje se omezení škodlivých cukrů a zároveň používání past s fluoridem k čištění zoubků.
čištění zoubků
Kdy probíhá výměna prvních zoubků za stálé?
Okolo šestého a desátého, někdy až dvanáctého roku. V té době je prořezávání zubů postupné a trvá to, než vyrostou všechny. Někdy se to může u některých stoliček protáhnout až do šestnáctého roku.
·         Zuby se čistí minimálně dvakrát denně
·         Zuby se čistí všechny a ze všech stran
·         Je nutné vystřídat několik metod čištění zubů, aby byly očištěny ze všech stran
·         Mezery mezi zuby je třeba čistit mezizubními kartáčky