Výsadba cibule

Cibule musí být vždy součástí té správné zeleninové zahrady. Allium cepa vyžaduje na humus bohatou půdu, která není příliš vlhká. Zelenina roste nejlépe v písčito-jílovité půdě, která je okysličena starým kompostem.

Odstátý kompost z předchozího roku nebo hnojivo obsahující draslík jsou ideální pro přípravu záhonu. Naproti tomu tento druh zeleniny je méně tolerantní k dusíkatým hnojivům, sem patří umělé hnojivo a čerstvý hnůj.

Chcete-li použít hnůj, hnojte již na podzim, aby se rozložil přes zimu. Na jaře stačí překopat záhon na hloubku asi 20 cm, poté by měl záhon v klidu zůstat po dobu dalších dvou týdnů, aby si půda sedla. Kořenová zelenina v čerstvě vykopané zemi má tendenci růst déle než hlíza.
krájená cibule

Výsadba

Nejjednodušší je kultivace s cibulkami. Při mírných teplotách od konce března můžete cibuli zasadit do připravených lůžek. Na záhoně o šířce 1,20 m a délce 1 m můžete vytvořit pět řad, ale potřebujete 50 cibulek. Na podzim je výsledkem zhruba 3 kg cibulí.

1.    Pokud chcete rozdělit řádky, vzdálenost mezi řádky je asi 20 cm.

2.    Cibulky vložte do malých otvorů, aby špičky byly vidět.

3.    Jediné, co nakonec musíte udělat, je zalít čerstvě nastavenou cibulí trochou vody.

Můžete také vytáhnout cibuli ze semen sami. Na to potřebujete více místa na zahradě a více času na péči o sazenice. V prvním roce zasadíte semena a sbíráte sazenice, které pak použijete ve druhém roce.

1.    Půda pro setí by měla být trochu chudší a méně pohnojená než u cibulky.

2.    Setí probíhá až do konce dubna.

3.    Zasejte semena na velké ploše a pokryjte záhon do výše 1 cm půdou.

4.    Klíčení semen může trvat až šest týdnů .

5.    V druhé polovině července můžete pečlivě vyndat cibuli a nechat uschnout.

6.    Vyberte si zdravou zeleninu a přes zimu nechte v suchém a teplém pokoji v síti, než ji na jaře vysadíte.

koření a zelenina
Existuje také jednoroční kultivace ze semen, kde musíte věnovat pozornost jiným věcem.

1.    Pro pěstování se doporučuje pařeniště s půdou bohatou na humus.

2.    Od začátku března už můžete v pařeništi zasít.

3.    Semena se pokládají v řadách o vzdálenosti 20 cm od sebe a hloubce 1 cm.

4.    Po vyklíčení až do konce dubna (poté, co se vytvořily první skutečné kmenové listy), můžete je přesunout na otevřený záhon.

5.    Vzdálenost mezi rostlinami by měla být asi 7 až 10 cm a vzdálenost řádků 20 cm.

6.    Tyto cibule můžete sbírat v září.

 

Zelenina ale také velmi dobře toleruje delší suché období. V případě velkého zamokření mohou shnít nebo být napadeny plísní.

Největším škůdcem je květilka cibulová, jejíž larvy se krmí hlízami. Proti larvám pomáhá mulčovací směs z řebříčku, šalvěje a máty peprná. Blízkost špenátu na záhoně také podporuje růst této zeleniny.

Od července do září můžete s zeleninu sklízet. Zralost je rozpoznána stonky, když se zbarví na žlutou a uvadnou. Nejpozději začátkem října byste měli vyndat všechny zbývající plody a připravit pro zimní uskladnění.