3D tiskárna aneb dokonalost technologie tisku

Využití 3D tiskáren je velmi obsáhlé, nejen v lékařství, v leteckém či automobilovém průmyslu. Prostřednictvím neustále nové technologie a pokroku jsou 3D tiskárny dnes již dostupnou záležitostí a nachází své místo u běžných uživatelů pro využití v domácnosti. Avšak spíše jsou určeny a využity domácími kutily a nadšenci do tvorby různých modelů.
 
 plastová raketa
V čem spočívá princip 3D tisku?
 
Základní princip 3D tisku spočívá v rozřezání daného objektu na více vrstev. Tiskárna pak poskládá vrstvy na sebe. Jsou i firmy, které nabízí a poskytují služby v rámci 3D tisku. Pozitivní je, že u 3D tisku lze vyrobit a zhotovit i jen jeden kus. I když technologie 3D tisku je známá od 80. let minulého století, výrázný nárůst a zájem byl zaznamenán teprve nedávno.
 
Efektivita 3D tiskárny pro domácí využití
 
Prostřednictvím 3D domácí tiskárny si lze vyrobit i třeba plastovou maketu zbraně, rakety, apod. V rámci sestavení 3D tiskárny pro domácí užití je dobré vědět alespoň něco málo v rámci programování elektroniky do počítače. Souvisí to s uvedením chodu 3D tiskárny do provozu.
 3D tiskárna
Lze samozřejmě i zakoupit již kompletně složenou 3D tiskárnu, kde je však třeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Co se týče spotřeby energie, tak zde není třeba se obávat. Spotřeba energie je stejná jako u normálního stolního počítače.
 
 
Alternativy 3D tiskáren, materiál a technologie tisku
 

  1. Druhy tiskáren – 3D pera, která náleží mezi nejdostupnější tiskárnu, vše pracuje na bázi tavení materiálů, práce s touto tiskárnou je jako s normálním perem, kdežto kompletní 3D tiskárny stačí jen připojit k počítači a hned je reálný tisk. Pak se nabízí varianta coby stavebnice 3D tiskárny, ta má kompletní vybavení i nářadí s materiálem. Stejně tak lze zakoupit 3D tiskárny s kopírkou a skenerem.

 

  1. Technologie 3D tisku – využití ultrafialového laserového paprsku, jenž vykreslí vrstvu na povrch polymerové pryskyřice, metoda se nazývá SLA a je více přesná, avšak i finančně dražší. Oproti tomu FDM, pomocí zařízení tvoří v horizontální poloze vrstvu za vrstvou za pomoci tavení materiálu v podobě vlákna, jenž vytláčí poté skrze extruzní trysku, která se nachází na tiskové hlavě.

 tiskárna při práci

  1. Materiál – mezi běžný materiál patří plast v různém barevném provedení, stejně tak disponující odlišnými vlastnostmi ohledně pevnosti a stálosti.