A kde si půjčujete vy?

My lidé si na svůj život musíme vydělávat. Jistě, jsou i záležitosti, které se v našem žití bez peněz obejdou, ale přece jenom není myslitelné, že bychom žili bez žádoucího finančního zajištění. Docela podstatnou část našeho života tedy obětujeme činnosti nazývané práce. Kterou třeba nemáme ani trochu rádi, ale přesto se jí věnujeme. Abychom měli právě peníze. Ale ani práce nás nemusí dostatečně zajistit. I když bereme výplatu, někdy si s touto nevystačíme a potřebujeme další peníze navrch. Klidně i hodně velká suma to může být.

polské mince

Jenže chtít peníze navíc nestačí. Chtít je můžeme, ale to neznamená, že je taky dostaneme. Nikdo nám je jenom tak nevěnuje. A často ani nepůjčí.

S půjčkami by teoreticky neměl být problém. Ty se přece majiteli splácejí a jejich poskytování by tedy nemělo být nijak komplikované. Ale i v tom je spousta složitostí. A to právě proto, že chce ten, kdo půjčku poskytuje, jistotu, že opravdu svoje peníze od dlužníka zpátky dostane. A dokud někdo jistotu nemá, nepůjčí.

V bankách se to řeší třeba prokazováním příjmů, které by měly spolehlivě stačit k placení splátek až do úplného vzájemného vypořádání se, tady se nahlíží do registrů dlužníků, které upozorňují na finanční prohřešky žadatelů v dřívější době, tady se zkoumá ledacos.

polské bankovky

A protože se v bance často kvůli nějakému nedostatku neuspěje, máme tu i nebankovní sektor. A tímto nabízená nebankovní hypotéka dává šanci i těm, kteří by jinak měli smůlu. U nebankovní hypotéky jde přece hlavně o zástavu nemovitosti, a při takové záruce se tu dá na složité prověřování žadatelů rezignovat. A to přijde lidem v obtížné situaci velice často vhod.

Není tedy divu, že se na tuto nebankovní společnost obracejí ti, kdo mají klidně i hodně daleko k ideálu. Protože ti ví, že když se tu zaručí svojí nemovitostí, dostanou to, co potřebují.