Myslete na stáří

Slyšíme to často z různých stran. Stát se o Vás ve stáří nepostará, důchody budou nízké a Bůh ví, zda vůbec nějaké budou. Jsme-li ještě v produktivním věku a jak se tak hezky říká: „Mládí v háji a do důchodu daleko“, máme různé možnosti.
pruhované paneláky
·         Budeme dědit
Hezká představa a někomu se to jistě i poštěstí. Ne každý má ale bohatou tetičku v Americe, bohužel. Nebo máte kupu sourozenců, mezi které se dědictví rozmělní a Vám zbude tak na opravu domu a možná na dovolenou. V tom nejhorším případě zdědíte dokonce dluhy.
·         Platíme si penzijní spoření
To je zajisté důležité a chytré, ale kolik tam budete mít, až půjdete do důchodu? Je tu riziko inflace, nějaké finanční krize a taky záleží na tom, kolik si můžete ukládat. Těm šťastnějším přispívá zaměstnavatel, to se spoří hned lépe. Ale žádný zázrak to na konci stejně asi nebude. A budeme-li žít podle očekávání vědců stále déle, pak si s naspořenou částkou do sta let asi nevystačíte.
·         Ukládáme si peníze stranou
Někdo pod matraci, ti chytřejší do banky na spořící nebo termínovaný účet. Zase je tu ale ta inflace a riziko ztráty hodnoty peněz. Dříve také spousta lidí přišla o velkou část peněz při krachu banky. To snad v dnešní klidnější době už tolik nehrozí. Ale představa, že si celý život spoříte a pak z toho nemáte nic, to není zrovna lákavé. Spořit kratší dobu určitou cílovou částku a tu pak rozumně investovat, to je určitě lepší.
moderní fasáda
·         Investujeme
Asi nejlepší zhodnocení peněz, ale zároveň taky rizikový podnik, je jejich investování. Najde se spousta odborníků, ale i rádoby odborníků, kteří Vám ochotně poradí, kam s Vašimi penězi. Záleží na jejich výši, zda chcete investovat pravidelně nebo jednorázově. Možností je spousta, chce to trochu času se v nich zorientovat a nenechat se někým napálit.
Našli byste asi ještě další možnosti, jak se zajistit, to už je jen na Vás.