Svatý Mikuláš s čertem a andělem

.


Ke koloritu měst i vesnic začátkem prosince nepochybně patří čert, Mikuláš a anděl. Potkávám je v podstatě na každém kroku a určitě alespoň někdy zavítala tato trojice k Vám domů. Obvykle se do šatů čertů, Mikulášů a andělů oblékají již odrostlé děti, které chtějí potěšit a hlavně také postrašit své malé kamarády. Ovšem nezřídka jsou to také mladí dospělí lidé, kteří mají za úkol roznést po rodinách s dětmi Mikulášskou nadílku.


Ještě poměrně nedávno odborníci z řad pediatrů, pedagogů a dětských psychologů varovali před čerty. Mnohé děti zažili totiž pátého prosince večer své první pravé a nefalšované trauma.


 kostým čerta


Doba se změnila


Je čeho se bát? Nebo se doba trochu změnila? Je pravda, že Mikulášskou nadílku děti dostávaly vždycky. Kdysi dávno se jednalo o půvabnou tradici, kdy nadílku roznášely starší děti a sami si za to vykoledovaly spoustu dobrot či dokonce peněz. Časem vlivem městského způsobu života, který se etabloval i na vesnicích, dochází k útlumu této tradice. Pokud snad čas od času vyrazila trojice čert, Mikuláš a anděl, bylo to pro děti skutečně velmi traumatické, protože to nebylo obvyklé. Ze všeho nejhorší bylo, když chyběli lidé do skupinky a tak to byl právě sólo čert, který dostal vše na starost.


 max-width: 57%; max-height: 57%;


Komerce děti zbaví strachu


V současné době se snad nemusíme tolik obávat toho, že by dítě mělo z čerta trauma. Je to tím, že v poměrně nedávné době došlo k oživení koledovníků. Není to ani tak návrat k tradicím jako spíše komercionalizace tohoto svátku. Vrcholem jsou například různé mikulášské agentury, které nabízejí návštěvu čerta, Mikuláše a anděla u Vás doma.


Samozřejmě záleží především na rodiči. Jsou děti, které měli vždy pro strach uděláno a na druhé straně jsou děti, které jsou enormně plaché a bázlivé. Je to skutečně o Vaší zodpovědnosti.


 


Zajímavý článek na téma Čerti ano či ne, najdete například také zde:


https://www.boem.cz/nazory-odborniku-i-rodicu-se-lisi

.Ohodnoťte příspěvek
.