Výcvikový obojek – jen ho správně vybrat

Dosah obojku je vzdálenost mezi vysílačkou a přijímačem na krku Vašeho psa. Je to jedna z nejdůležitějších věcí při výběru obojku. Proto ho musíte velice zvážit, pokud máte větší plemeno, měli byste mít i obojek s větším rozsahem.

pes v trávě

Nesmíte zapomínat, že obojky se zkouší v laboratořích, proto dosah, který uvádí výrobce se, může vlivem okolního prostředí zmenšit. Pro běžný výcvik to ale není na překážku, pokud jste volili podle plemena. Obyčejné výcvikové obojky totiž mohou ztratit až 50% dosahu. Na druhou stranu, profesionální obojky mají dosah uváděn velice vysoký. To právě z toho důvodu, že mohou ztrácet svůj rozsah v reálu. Proto musíte při výběru obojku zohlednit i to, v jakém terénu ho budete používat, platí, že čím horší terén, tím více rozsahu obojek ztratí.

Nejdříve se musíte při výběru obojku zamyslet, jakého cíle s obojkem chcete dosáhnout.

Základní výcvik: Jestli si chcete pořídit obojek jen na zahradu, do parku či na cvičák, je obojek s vysokým dosahem úplně zbytečná investice. K tomu, aby si Váš pes zapamatoval a upevnil povely, abyste psa přivolali nebo jen odstranili jeho zlozvyky, postačí dosah od 300 metrů do 500 metrů. Jestliže vlastníte menší plemena, postačí dostatečně rozsah do 300 metrů.

Náročný výcvik:  Jestliže již víte, že budete obojek používat v lese či horách, musíte zvážit dosah obojku minimálně 600 metrů. Nejlepší volbou je rozsah od 800 nebo 1000 metru.

Profesionální výcvik: Máte doma aktivního psa nebo budoucího psovoda? Tím pádem se vůbec nebojte investice do obojku s extra vysokým dosahem. Takové obojky totiž mohou mít dosah i okolo 3000 metrů. V tomto případě není už na škodu, abyste měli zároveň obojek s lokátorem GPS.
hrající si psi

Jak zvýšit dosah obojku v terénu

Když uchopíte vysílačku ve svislé poloze nad hlavou, usnadníte tím průchod signálu. Nesmíte také zakrývat anténu vysílačky rukou, tím se signál doopravdy ztrácí, i když si to málo kdo uvědomuje. Obojek na krku psa musíte mít tak, aby se přijímač neschovával pod chlupy. Nezapomínejte dobíjet obojek nebo kontrolovat baterie. Mohlo by se totiž stát, že se Vám vybije v tu nejnevhodnější chvíli. 

Sami se musíte rozhodnout, zdali máte doma útěkáře, který neposlouchá, nebo klidného psa, který se od Vás nehne.  Od toho by se měl odvíjet nákup elektrického obojku.